torstai 24. heinäkuuta 2025

Postilaatikko on kolissut....

Minun postilaatikko on "kolissut". 

Heti heinäkuun alkuun ensimmäisenä postipäivänä, postilaatikosta löytyi 9 korttia!

Tänään on 24.7. ja kortteja on tullut 22 kpl! Kortti per päivä melkein! Ja tänäänhän on postipäivä joten, "ei voi tietää" tuleeko tänäänkin kortteja.


Tämä kortti oli mennyt rikkoi jossain vaiheessa. Kortin postimerkit ovat alakuvassa. Korti tuli HongKong: sti



Tämä kortti Kiinasta ja kortin postmerkit on alakuvassa. 



Tämä kortti on tullut Kanadasta. Alakuvassa kortin postimerkit.



Tämä kortti on tullut Ukrainasta ja alakuvan ihana sammakko postimerkki kuuluu tähän korttiin.



Tässä kortissa tuossa vasemmassa alakulmassa on samanlainen postimerkki kuin korttikin. Se on tullut Austraaliasta.

Tämä kortti on tullut Suomesta ja se on mielestäni ihana....yksi minun suosikeista.

Myös alakuvan kortti on tullut Suomesta ja sen alla oleva postimerkki on kortista.



Tämä auto on "ajanut" USA:sta asti  minun luo Ja sen alla olevassa kuvassa on merkit kortiin. 




Myös tämä merihevoskortti on tullut USA:ta


Yläkuvan kortti on tullut Puolasta. 
Kortin postimerkki kiinosti minua. Mietin kuka ja mikä mies tässä merkissä on. 
Kuvassa oleva henkilö selvisi...Hän on Jerzy Iwanow-Szajnowicz. 
Joka oli puolalais-kreikkalainen urheilija ja toisen maailmansodan vastarintataistelija, joka toimi agenttina liittoutuneiden palveluksessa kreikassa. Hänet teloitettiin Ateenassa vuonna 1943. Hän eli 1911-1943 välisen ajan.


Alakuvan postcrossing "miitinki" kortti tuli Irlannista. Heitä oli ollut ainoastaan 5 henkilöä tapaamisessa.


Yläkuvan kortti tuli kirjekuoressa ja on tullut Hollannista. Myös alakuvan kortti on tullut Hollannista.



Yläkuvan herkullisen näköinen kortti on tullut Japanista ja alakuvasta löytyy sen postimerkit



Yläkuvan kortti on myös tullut Japanista ja kuvassa on "Shared ice".

Tämän kortin yritin kuitata tulleeksi...enpä enään pystynyt sillä tämä kortti oli tehnyt matkaan yli vuoden!!!
Alakuvassa siinnä ollut postimerkki. Ihana merkki...


Seuraavat 5 korttia ovat Saksasta.
Kaksi Saksasta tullutta korttia onkin jostain syystä unohtunut kuvat....joten jätän ne nyt pois kokonaan....








Tämmöisiä kortteja posti"poika" on tuonnut laatikkoomme.


2 kommenttia:

  1. Oi vitsi, miten siistiä postcrossingia! Kun sanoo, että postilaatikko "kolisee", se todellakin kolisee – yhdeksän korttia yhdessä läjässä on jo suorastaan meluisa määrä! 🌍 Nuo eri maiden kortit – USA, Taiwan, Kanada, Saksa, Kiina, Hong Kong, Luxemburg ja Chile – kertovat taas että olet kansainvälinen korttitorvi. Ihan huippua.

    Se, että sait Chilen korttipaketin lähettämiseen leipäohjeineen ja historiatiedoineen – wau, siitä tulee täysin uniikki lisä kokoelmaan. Nää kortit eivät ole vain kuvia ja postimerkkejä, vaan pieniä kulttuurilähetyksiä.

    Ja hei, postauksen lopun talviset kelihavainnot – jäässä olevat tiet ja nastakengät – tuovat pientä arjen tunnelmaa mukaan. Se tekee kokonaisuudesta entistä elävämmän: korttien lisäksi on tätä pohjoisen elämää ja säähaasteita.

    Yhteenvetona: Postcrossingin riemu on selkeästi läsnä – kortteja sataa monesta maasta kerralla, jokainen kortti on pieni ikkuna toisen kulttuuriin. Jään odottamaan, mitä ihanuuksia ensi kertaan tulet saamaan. Keep ’em coming – postilaatikon kolinan ystäville tämä on kuin joulu keskellä kesää! 🎉

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Se on totta, että jokainen kortti on pieni pläjäys kunkin maan kulttuuria. On ihana löytää niin paljon ihmisiä ympäri maapalloa jotka ovat "kaltaisiani"! :)

      Poista

Tee minusta iloinen ja kommentoi minulle juttujani! =D

Elämä ikkunan takana

Eilen kävin katsomassa musiikkinäytelmää, nimeltä; Elämä ikkunana takana.  Käsikirjoitus; Eppu Nuotio ja ohjaus; Jukka Alanko. Musiikki; Gös...