Tässä tulee helmikuun haaste, 3 asiaa keittiössäni. ( Haasteen alku, TÄÄLTÄ )
Tälle kuulle kyselen patalapuista.
Laita kuva 3:sta patalapuistasi. Niistä käytetyimmistä. Voit myös kertoa enemmänkin näistä patalapuistasi. Mistä olet saanut ne, miksi juuri nämä ovat mieluisimmat?
Pikkuisen "historiaa"; Kansanperinteissä patalaput liittyvät usein keittiön käsityöperinteeseen ja tarpeellisten esineiden tekemiseen, mutta ne eivät ole niinkään suoraan mytologisia, vaan pikemminkin käytännölliseen kulttuuriin, jossa käytettiin kankaita, lankaa, ja täytteitä (kuten jäännöskankaita tai villaa) kuumuutta eristäviksi.
Patalaput symboloivat kotitalouden taitoa ja materiaalien kekseliästä hyödyntämistä, ja niihin voi liittyä vanhoja ommeltekniikoita ja kuvioita, kuten perinteiset sydämet, jotka periytyvät sukupolvelta toiselle
~Minulle on kertynyt iso kasa patalappuja. Suurimman osan voisi laittaa kierrätykseen.....Tulee käytettyä vain muutamaan...
Tuossa yläkuvassa on tuolaisia neliskanttisia, niitä tykkään käyttää kattilan alla. Niitäkin on useampi. Niitä olen saanut sellaiselta supertekijältä lahjaksi. Ne ovat todella kauniit. Tämä ihminen taikoo tilkuita uskomattomia patalappuja.
Itselleni mieluisin patalappu on kinnasmalli. Olen minä virkannutkin patalappuja, viimeksi tein niitä tyttärelleni.
Nykyään on myös silikoni patalappuja. Niitä minullakin on kaksi, mutta itse en kyllä pidä niistä.
Helmikuun haasteessa mukana;
Villa Emilia käy kurkkaa täältä



Värikkäät patalaput ovat kodikkaita keittiössä. Itse käytän mieluiten patakintaita eli uunikintaita, ne pysyvät varmimmin käsissä.
VastaaPoistaSe on tosi että patalapulla saa väriä keittiöön ihanasti.
PoistaOnkin kiva haaste. Hauskoja ovat sinun patalappusi
PoistaMukavaa helmikuuta sinulle.
Kiitos, kiitos. Sinulle myös kivaa helmikuuta.
PoistaHei, tämäpäs on kiva haaste! Koetan ehtiä mukaan!
VastaaPoistaIhanaa ja valoisaa helmikuuta!
Tervetuloa mukaan! Sinulle myös oikein ihanaa ja valoisaa helmikuuta ja toivotaan vielä että lämpöä saisimme vähän lisää!
PoistaIhana haaste.... rakastan haasteita ja rakastan keittiötä = kodin❤️!
VastaaPoistaTulen kyllä jossain vaiheessa mukaan - ehkäpä jälkikäteen toteutuksia myös, jos sallitaan...???
Hei, mukaavaan silloin kuin haluat. Keittiö on tosiaan kodin <3. Tervetuloa!
Poista