torstai 27. helmikuuta 2025

Kävelyllä

 Eilen lähdettiin kävelemään, tutkimaan kauppoja ja samalla poikettiin syömässä.


Minulle on kehuttu ja samalla suositeltu käymään, Kulmakonditoriassa, Keravalla. Sieltä saa niin suolaista kuin makeaa.

Ja kyllä kannatti käydä. Paikka näytti olevan tosiaan suosituksen arvoinen. Väkeä oli paljon kokoajan. Tuntui että kun joku pöytä tyhjeni, niin se täyttyi samantien. Tasainen ihmisvirta suuntaan kuin suuntaan. Silti ei mikään häiritsevä ihmisvirta. 

Me otimme salaatit. Ja kannatti maistaa. Oli kyllä hyvä salaatti ja valtava annos. Tähän täytyy mainita että enpä ole koskaan saanut niin hyvää sämpylää kun nyt sain!

Hintaa annoksella oli 15,30. Tuohon annos määrään ei paha hinta.

Tilasin Kana - Parmesasalaatin 

Salaatissa oli; 

-salaattia 

-tomaattia 

-kurkkua 

-marinoitua kanaa

-parmesania

-ananasta

-suolapähkinää

-marinoitua makaronia 

-paprikaa 

-rucolaa 

Sekä valinnainen kastike, otin curry kastikkeen ja valinnainen leipä, otin kaurasämpylän joka oli ihan mielettömän hyvä.

Toi annos oli tosi iso ja ihan varmasti lähti nälkä, mutta ei silti tullut ähky olo. Täytyy myöntää että minulta jäi ihan vähän salaattia, suolapähkinää ja paprikaa. En vaan jaksanut. Vaikka en periaatteessa pidä että ruokaa jää lautaselle.

Tuossa salaatissa oli nuo makaronit tosi maukkaita. Ne oli marinoituja, en tiedä missä, mutta taivaallisen makuisia olivat!

Ihan varmasti menen toisenkin kerran tuohon paikkaan.






2 kommenttia:

  1. Näyttää kuvassa runsaalta ja maukkaalta annokselta, nam. Marinoidut makaronit kuulostaa mielenkiintoiselta. Kauniita iltakuvia kävelymatkan varrelta :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oli kyllä maukas ja iso annos. Olen itse marioinut makaronia ja ne oli kanssa hyviä ja myös väki jolla tarjosin tykästyivät. Löydät ne täältä; rrimasa.blogspot.com/2024/11/tillimakaroni.html

      Poista

Tee minusta iloinen ja kommentoi minulle juttujani! =D

Koti kutsuu

 Kaikki hauska loppuu aikanaan. Niin se tämäkin loma on kääntynyt loppusuoralle. Tänään palaan kotiin.... Vähän itkettää 😭mutta toisaalta o...