Joulun alla olimme saaneet töissä mahtavan lahjan, ternimaito purkin. Aivan mahtava lahja!
Pari päivänä sitten, se otettiin pakkasesta pois ja siitä tehtiin päiväkahvi herkkua aikuisille. Tuloksena uunijuustoa. Ai, että oli hyvää!!!
Ja jos joku ei tiedä mitä ternimaito on niin sillä tarkoitetaan, vastapoikineesta lehmästä lypsettyä maitoa.
Se on helposti juoksettuvaa ja proteiinipitoista raaka-ainetta jota on käytetty suomalaisessa ruokakulttuurissa niin uunijuuston tekoon kuin munien, kerman ja rasvan korvikkeenakin.
Nykyään tähän ternimaitoon törmää keittokirjoissa ja resepteissä enää harvoin. Vahinko........
Uunijuusto
1 L ternimaitoa
1 tl suolaa
ripaus kanelia
~ voita tai margariiniä voitelemiseen
~ hilloa tai marjoja tai sokeria ja kanelia
Voitele uuninkestävät vuoat ja sekoita suola ternimaitoon ja kaada vuokiin.
paista uunissa 175 asteessa n 30 min. Niin että maito on hyytynyt ja pinta saanut kauniin värin.
Tarjoile lämpimänä hillon/marjojen tai kaneli-sokerin kanssa.
Siis tämä oli hyvää!!!!
Itäisessä Suomessa puhuttiin juustomaidosta. Siitä tehtiin juuri tuota uunijuustoa, ja sitten myös pannukakkua ja lettuja, kun silloin ei tarvinnut kananmunia taikinaan. Voi mitä herkkuja ne olikaan!
VastaaPoistaPannukakku ja letut ovat kyllä myös ihania herkkuja, joita ternimaidosta saa. Ihana tuote!
PoistaIhanuus mitä herkkua. Tuli ihan lapsuus mieleen. Ternimaitoa ei saa enää mistään.
VastaaPoistaMeillä tuota ternimaitoa saa vielä tuottajien omilta tiloilta tai sitten jos ovat vieneet tuottajien kauppaan. Joten olemme onnekkaita kun saamme ostaa tuota herkkua.
PoistaMukavaa Ystävänpäivää sinulle.
VastaaPoistaOikein ihanaa ystävänpäivää sinulle myös <3
Poista